Konec 3G v Česku

Operátoři letos vypnou mobilní sítě 3G označované také jako UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)

 

 

V letošním roce nás čeká konec jedné významné mobilní éry. Operátoři letos vypnou mobilní sítě 3G označované také jako UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Před 17 lety poprvé přinesly mobilní internet s více než megabitovou rychlostí. Zastaralou vysílací technologii nahradí na frekvencích pro 3G sítě LTE a 5G. Uvedla to Asociace provozovatelů mobilních sítí. Někteří lidé kvůli tomu budou muset vyměnit své mobilní přístroje, případně se budou muset obejít bez mobilního internetu.

Většina zákazníků si změny technologie ani nevšimne. Jejich telefon pro mobilní internet totiž automaticky využívá a nadále bude využívat aktuálně provozovanou 4G (LTE), případně nejnovější 5G síť. Rychlost mobilního internetu se zvýší z maximálně 10 Mbit/s ve 3G sítích na až 1000 Mbit/s v 5G.

Stejně tak vypnutí 3G sítí žádným způsobem neohrozí dostupnost tísňových volání, včetně služby e-call. Případné komplikace a snížení datových rychlostí mohou nastat pouze u připojení starších telefonů k internetu prostřednictvím mobilní sítě. Jde většinou o modely telefonů starší více než osm let, kterých je mezi lidmi velmi málo.

S vypínáním 3G začal Vodafone

Definitivní tečku za 3G sítěmi se jako první rozhodla udělat společnost Vodafone. Ta již na konci března jako první tuzemský operátor zcela vypnul mobilní sítě třetí generace. Více jak 99 % zákazníků se však změna nedotkla, protože využívají novější přístroje a SIM karty, které už dnes fungují na rychlejší 4G LTE síti. Reálně tak muselo opravdové odstřihnutí od mobilních dat řešit jen 0,4% zákazníků.

Také společnost O2 již představila plány na modernizaci své sítě. Vypínání 3G signálu si O2 naplánovalo do tří fází. Jako první se odmlčí Praha, a to 31. května, ke 31. srpnu pak nebudou mobilní sítě třetí generace dostupné ve Zlínském a Olomouckém kraji. Ve všech zbylých lokalitách naší republiky je vypínání naplánováno na 30. listopadu.

Společnost T-Mobile má naplánované vypnutí své 3G sítě na konec listopadu. Samotná změna však ve skutečnosti zasáhne také jen minimum zákazníků, kteří budou využívat 3G síť pro přenos mobilních dat ještě v době jejího vypnutí. Takových je už nyní méně než jedno procento.

Kdysi revoluční standard

Jak již samotný název napovídá, před mobilními sítěmi třetí generace byly ještě další dvě. Číslování mobilních sítí nicméně může působit pro běžné uživatele velmi zmatečně. Je to dáno tím, že význam jednotlivých standardů se v průběhu let měnil. Například sítě první generace vůbec nepřenášely data, sloužily pouze k přenosům hlasu v analogové podobě.

Dnešní třicátníci a čtyřicátníci si patrně ještě vzpomenou na pojmy jako GPRS a EDGE – šlo o standardy mobilního internetu, které nabízely tehdy neskutečně vysoké přenosové rychlosti. V případě GPRS až 128 kb/s a u EDGE až 256 kb/s. Tyto sítě mimochodem fungují v tuzemsku dodnes. Hlasové volání a SMS totiž na 99 % území ČR zajišťuje ještě starší technologie 2G, které se plánovaná obnova netýká.

Standard 3G byl ve své době největším reklamním tahákem mobilních operátorů. Ti tehdy lákali na oslnivou rychlost 2 Mb/s, což se nedalo se starším standardem EDGE srovnávat. V průběhu času se navíc standard 3G postupně zrychloval. Žádné internetové balíčky tehdy ale v podstatě neexistovaly, u tuzemských i většiny zahraničních operátorů se platilo za přenesená data. A kredit na předplacených kartách mizel s každou načtenou webovou stránkou doslova před očima, případně jsme se na konci měsíce dočkali nepěkně dlouhého účtu za mobilní služby.

Současnost je 4G, budoucnost 5G

Standard 4G, označovaný také jako LTE, je v současnosti nejrozšířenějším způsobem mobilního připojení, masivního rozšíření se dočkal v letech 2012 a 2013. Rychlosti jsou v porovnání s dřívějšími sítěmi dechberoucí – například v Praze je možné bez problémů surfovat po webu při rychlosti přesahující 100 Mb/s. Sítě 4G jsou tak často dokonce rychlejší než pevné přípojky v domácnostech. Neplatí to samozřejmě pouze pro Česko, ale také pro zahraniční státy. Právě sítě 4G umožnily takový rozmach chytrých telefonů a vysokorychlostního internetu obecně. V tuzemsku i zahraničí operátoři nabízejí vedle datových limitů také zcela neomezený internet.

Stejný skok ve vývoji, jaký byl mezi standardy 3G a 4G, má nyní přinést pátá generace mobilních sítí. Uživatelé si polepší opět v rychlosti – během ukázkových testů operátoři naměřili hodnoty okolo 2 Gb/s. Pevná připojení přitom v současnosti nabízejí rychlosti v řádech stovek Mb/s. Sluší se nicméně zdůraznit, že standard 5G nebude v budoucnu sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři, jsou již dnes běžně k dostání v obchodech. Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

3G končí i v dalších státech

Uživatelé starších přístrojů budou s předstihem informování svým operátorem, bude jim nabídnuta výměna SIM karty a případně doporučen modernější telefon podporující technologii 4G či 5G. Nahrazování zastaralé 3G technologie je v roce 2021 a 2022 plánováno i v dalších zemích po celém světě, v Evropě 3G chystají vypnout vedle ČR také v Německu, Itálii či Nizozemsku.

 

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/technologie-3g-miri-do-duchodu-jak-sel-cas-s-mobilnimi-sitemi-40350476

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/clanek/vodafone-vypne-3g-sit-uz-na-konci-brezna-40354217

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/clanek/vypinat-3g-internet-bude-i-o2-v-praze-uz-v-kvetnu-40355075

https://www.idnes.cz/mobil/mobilni-operatori/konec-3g-v-cesku-operatori-ji-zmeni-na-4g-a-5g.A210208_105349_mobilni-operatori_jm

https://www.svetandroida.cz/vodafone-vypnuti-3g-site/